Festiwal zduństwa 2019

Budowa kominków, pieców i kuchni kaflowych, grilli i wędzarni ogrodowych

Festiwal zduństwa 2019

W lipcu 2019, w kaflarni Cechu Zdunów Polskich mieszczącej się w miejscowości Zduny, odbył się kolejny Festiwal Zduństwa. Szczególnymi atrakcjami podczas tego rodzinnego wydarzenia plenerowego było między innymi wypalanie ceramiki oraz budowa pieca butelkowego.

W budowie pieca butelkowego, podczas której zużyto 900 butelek po winie, pomagali nawet najmłodsi uczestnicy festiwalu.

Budowa pieca butelkowego
Budowa pieca butelkowego
Piec butelkowy nocą
Rozpalony piec butelkowy nocą

Podczas palenia w piecu, pod wpływem działania wysokiej temperatury szyjki butelek wyginają się ku dołowi, dzięki czemu po zakończonej imprezie i rozebraniu pieca uczestnicy mogli otrzymać ciekawą pamiątkę w postaci butelki z wygiętą szyjką .

Drugą ze wspomnianych na wstępie atrakcji było wypalanie ceramiki Raku. Jest to technika wywodząca się z Japonii. Ceramika Raku jest wytwarzana ręcznie. Wypala się ją w niekontrolowanych warunkach, w prowizorycznych piecach lub nawet jamie wykopanej w ziemi. Z pieca jest wyjmowana za pomocą szczypiec, a następnie chłodzona w pojemniku wypełnionym zimną wodą i trocinach. Dzięki tak oryginalnemu procesowi wytwarzania ceramika Raku ma niepowtarzalne, nieco nieregularne kształty, ponieważ pozostają na niej odciski szczypiec i trocin.

Budowa pieca do ceramiki Raku
Budowa pieca do wypalania ceramiki Raku
Piec do wypalania ceramiki Raku
Wypalanie ceramiki Raku

Cech Zdunów Polskich jak zwykle stanął na wysokości zadania, zapewniając wszystkim uczestnikom ciekawą i niezwykle pouczającą rozrywkę.